Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak pečovat o AEG

 

V tomto článku se budu zabývat správným přístupem k pečování o Vaši elektriku.

Asi nejzásadnější je správné promazání součástek mechaboxu. Jak asi každý ví, tam kde vzniká tření, je potřeba minimalizovat jeho důsledky jako je vznik tepla a zbrušování nebo povrchový úbytek materiálu vůbec. Tyto problémy se řeší vazelínami s různými příměsemi. Na výběr je široká škála speciálních airsoftových vazelín a olejíčků. Ideální vazelíny jsou obvykle založeny na bázi silikonu často s příměsí teflonu. Tyto vazelíny určené primárně pro airsoft minimalizují oděr kol, ložisek a jiných pohyblivých částí podstupující tření, ovšem v našem případe, kdy se nejedná o zbraň zatíženou vyšším upgradem postačí i obyčejné vazelíny určené pro robustnější mechanizmy jako jsou ložiska jízdních kol a podobně.

 

Jak mazat

 

Určitě je dobré vazelínou nešetřit ovšem, když jí bude zase moc, tak při chodu kol by se mohla dostat až na kontakty. Snažte se namazat veškeré styčné plochy v mechaboxu. A to na kolech, ložiskách, uložení osiček západky, ložisko na trnu, kolejničky, v kterých jezdí píst, tak i drážky pro ramínko podavače. Prostě všechny mechanické kontakty. Pokud máte silikonový olej (speciální pro airsoft nebo třeba obyčejný Silkal) lehce oroste pružinu, a nanesený olej rozetřete. Takovýmto zakonzervováním pružině prodloužíte životnost.

 

Čištění hlavně

 

Pokud zjistíte, že vaše zbraň nestřílí tak jak by měla, může být na vině právě hlaveň nebo hop-up. Pokud se razantně snížil dostřel, tak častou příčinou bývá mastnota z válce na povrchu hop-up gumičky. Pokud naopak vaše kuličky mají dostřel dobrý, ale každá střílí jinam nebo jen mají velký rozptyl v cíly, tak je to způsobeno nečistotami v hlavni, do kterých kulička naráží a za letu se stává nestabilní. Čištění hlavně provádíme tyčkou, kterou při zakoupení dostaneme ke zbrani. Tyčku, na kterou jsme skrz průvlek na jednom konci namotali papírový nebo bavlněný proužek, otáčivými pohyby pročistíme hlaveň, až do hop-up komory, kde je gumička. Látkové nebo papírové proužky k čištění měníme tak dlouho, dokud je nevytáhneme z hlavně čisté. Je dobré pečovat o zbraň tímto způsobem po každém střílení.

Pozor! Vždy se však přesvědčíme, že v hlavni nezůstal po čištění žádný zbytek látky.

 

Zacházení se zbraní v zimě

 

Pokud jste se rozhodli, že se svou AEG chcete střílet v zimě i přes to, že se sníží výkon - hop-up gumička změní své vlastnosti a nebude mít takovou účinost, těsnení na pístu nebude tolik těsnit jako při normálních teplotách, výdrž baterie se sníží (neplatí pro Ni-Cd akumulátory), tak je dobré se zamyslet zda jste ochotni podstoupit i riziko že se vaše zbraň může rozbít díky chladu a navíc se na závady z používání v zimě nevztahuje záruka.

Mechanické namáhání dílů při teplotách kolem 0°C nesvědčí ničemu, u airsoftových zbraní to platí obzvlášť. Při nízkých teplotách mění plasty a kovy své vlastnosti a jsou náchylnější na prasknutí. Kovy které se používají na těla, mechaboxy a jiné díly jsou hliníko-zinkové slitiny (zinkal), které jsou při mrazech křehčí než obvykle, především mechabox, do kterého naráží píst a tím je vyvíjen největší tlak do přední části a nemusí pomoct ani zesílení. Samozřejmě, ale mechabox může prasknout i v jiných místech nebo prasknout vůbec nemusí. Další choulostivou částí jsou kola. Ta jsou sice z oceli, ale jsou vyráběna metodou práškové metalurgie, což je ve formě spečený prášek. V mrazu jsou tyto kola také křehčí. Vnější části z z hliníkových slitin nebo z ABS plastu jsou sice křehčí, ale nejsou vystaveny většímu tlaku (pokud vám zbraň nespadne na zem), a tak není třeba mít ze hraní v zimě větší obavy o jiné díly než mechabox a jeho díly. Prostě záleží na vás, jak moc jste ochotni riskovat!

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář