Jdi na obsah Jdi na menu
 


Orientace v terénu

Pár řádků o orientaci v terénu s kompasem (nebo buzolou) i bez ní, o práci s mapou, určení světových stran atd. Světové strany

Kompas (nebo buzola) ukazují na magnetický pól Země, který je trochu vzdálen od severního pólu, ale pro orientaci je tato odchylka zanedbatelná. Světové strany jsou na buzole (nebo kompasu) vyznačeny písmeny z anglických názvů světových stran: N (north =sever), S (south = jih), E (east = východ) a W (west = západ)

Orientace mapy


Orientace mapy je jedna z nejdůležitějších činností s mapou. Je to natočení mapy tak, aby světové strany na mapě, souhlasily se světovými stranami v přírodě. Na mapu přiložíme buzolu podél mřížky (ve směru sever-jih) nebo okraje mapy a točíme s mapou (a s ní i buzolou) dokud buzola (střelka) nebude v mezeře mezi dvěma čárkami (nebo kompas nebude rovnoběžný s mřížkou směřující od shora dolů (od severu na jih).

Azimut


Azimut určíme tak, že natočíme stupnici u buzoly na požadovaný azimut a opět s buzolou točíme, dokud střelka nebude v mezeře mezi dvěma čárkami.
Pomocí azimutu se také dá určit vaše poloha. A to tak, že si změříme azimut dvou nebo tří významných bodů, uděláme na mapě přímky podle něj a tam, kde se protnou se nacházíte.

Vrstevnice

Vrstevnice je křivka spojující místa se stejnou nadmořskou výškou. Na mapě jsou dva druhy  slabší po 10 metrech a silnější po 50 metrech. Tam, kde jsou blíž u sebe je svah strmější a naopak.

Orientace bez kompasu

Ve dne

K přibližné orientaci bez kompasu stačí vědět, že Slunce je v 6 hodin přibližně na východě, ve 12 na jihu a v 18 přibližně na západě.

Orientovat se dá také pomocí ručičkových hodinek. A to tak, že malou ručičku natočíš na Slunce a rozpůlíš úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou. Vzniklá čára (osa úhlu) bude ukazovat na jih.

Orientovat se dá také podle přírody, ale není to vždy tak přesné a stoprocentní, záleží na místních podmínkách. Tady je alespoň pár nejprofláklejších věcí:
- Letokruhy jsou na severní straně více u sebe
- Jižní strana mraveniště je mírnější, severní je strmější
- Lišejníky rostou na stromech převážně na severní a severozápadní

V noci

Jednoduchým vodítkem k určení severu v noci je Polárka (Severka). Můžete ji najít pětinásobným prodloužením zadní části Velkého vozu, sama Polárka je první hvězdou v oji Malého vozu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář