Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tento článek je věnovaný klasické ťamanské brokovnici, která je níže vyfocena. Budu v něm psát o všech vylepšeních, úpravách, vadách a plno jiných věcí.

toto je brokovnice hned po zakoupení (bez žádných úprav, váha asi 0,5kg)toto je "vytuněná" brokovnice (hop-up, nástřik, hliníkové soušástky, baterka, zátěže, atd., váha asi 1.5kg)


první úprava: První věc co bych udělal na brokovnici hned potom co bych si ji koupil je, dát si tam nějáký špagát nebo řemen. Je to velice užitečná věc, ať už si potřebujete honem zapálit granát a nemáte ji kde odložit, nebo ji jen tak potřebujete někam pověsit. To už je jedno k čemu se bude hodit, ale hodit se bude určitě.

nástřik : Dále bych si spravil vzhled. Jsou dva účiné zbůsoby, jak zamaskovat brokovnici. >Ten první je si ji podle své chuti nastříkat sprejem. Doporučuju černou nebo nějáké tmavší barvy. >Ten druhý způsob je si ji celou oblepit hadrovou páskou (používá se na hokejky). Nevím, co je lepší. Když je nastříkaná tak vypadá více reálně. Páska se zase neleskne a může se na ní různě maskovat pastelama.

toto je brokovnice lepená páskou


toto je brokovnice nastříkaná sprejem


další vnější úpravy: K dalším vnějším úpravám bych určitě přiřadil přidání baterky, laseru a škrtátka. Tak první k té baterce. Přidělání baterky se dá určitě řešit mnoha způsoby, ale dva jsou opravdu originální. >Zaprvé se baterka může zastrčit do díry, která vznikne odejmutím takového malého kolečka ve spodní části koncovky. Koncovka je ten malý díl, který se nachází na úplném konci brokovnice a spojuje horní a dolní "trubku". >Zadruhé se dá nasadit podél brokovnice do nějákých kroužků, které jsou k brokovnici připevněny pomocí lepící pásky. Těmi kroužky mohou být vršky od plastové flašky seříznuté do kroužku. >Laser se dá připevnit obyčejnýma gumičkama, ale tak aby byl hodně silně pritisknutý k brokovnici. Když ho pak chcete zapnout, tak ho stačí jen otočit tím knoflíkem ke stěně brokovnice. Knoflík se stlačí a laser bude svítit. >No a ještě k tomu škrtátku. Dá se nalepit celkem všude, hlavně aby bylo po ruce když budete potřebovat hodit nějáký ten granát. Já jsem si ho dal na pravou stranu brokovnice a celkem se mi tam hodí.

baterka ve spodní části koncovky


toto je s kroužkem (nasazena)


toto je s kroužkem (vysazena)


škrtátko
údržba Mezi jednu z nejzákladnějších údržeb patří údržba o bubínek. Když si koupíte novou brokovnici (a to platí i u ostatních ťamanských zbraní), tak máte čerstvě namazaný bubínek. Tenhle mastný bubínek "od výroby" vám vydrží na hodně krátkou dobu. Takže doporučuji ho jednou za čas natřít trochu vazelinou. Pokud ho totiš necháte na "suchu", tak se vám znatelně sníží výkon brokovnice a taky může dojít k zbytečnému skažení bubínku, tím že se to gumové těsnění postupně sedře.


zátěže : Pokud někomu nestačí jen pár venkovních úprav, tak se může pustit do úprav vnitřních. Aby tak mohl učinit, musí rozebrat brokovnici. K rozebírání tu asi nemá cenu nic říkat, i když se zdá na první pohlet složité. Ale šikovný airsofťák si s tím určitě poradí. První zátěž se dá dát hned do rukojeti. Pokud rozeberete rukojeť, tak tam naleznete něco jako kus betonu, který se navíc drolí. Já jsem ten beton hned vyhodil a místo toho jsem tam vložil opracované olovo o stejné velikosti.

rukojeť se závažím z olova (váha asi kolem 0.4kg)


Zátěže se dají dát do brokovnice skoro všude. Já jsem se ale sám přesvěčil, že nejlepšií využité místo pro zátěž je ta spodní "trubka", která se táhne souběžně s horní "trubkou" až ke koncovce. Vleze se tam toho opravdu hodně. Jaký styl naskládání zátěže zvolíte záleží na vás. Já jsem nařezal 6 hřebíků o průměru 6 mm, a délce kolem 10 cm (záleží na tom jak se vám tam vlezou). Slepil jsem je páskou k sobě a vznikly jakési "šestihrané zátěže". Tyto zátěže jsem použil dvakrát.


Pokud si chcete dobře zatížit brokovnici, tak doporučuji si na to sehnat opravdu něco těžkého (nejlepší kousky olova). Já jsem použil olovo a železo.


a NOVĚ!!!
výroba součástek z plastu :
Tuhle ťamanskou brokovnici vlastním už více než rok a neznám nikoho komu by se za tu čí kratší dobu ani jednou nezničila. Některé vydržely i 8 měsíců a některé se skazily hned za 4 dny. Je to téměř jedna a ta samá vada. Vždy se zlomí součástka kterou nazývám "jistítko". Jistítko zaručuje, že bubínek po natáhnutí zůstane natáhlý do doby výstřelu. Tuhle součástku ("jistítko") jsem viděl zlomenou nejmíň tisíckrát. Dělal jsem hodně experimentů, jak předejít zlomení, ale většinou neúspěšně. Až jsem se rozhodl ji z něčeho vyrobit. Před tím jsem tu psal o výrobě z hliníku ale stojí to taky za nic. Po nějáké době ten hliník sedře spodní část bubínku. Momentálně jistítko vyrábím z tvrdého plastu od odpadové trubky. Zatím to všechno perfektně funguje. (fotky ještě nejsou ale dám je tu později) Je to zatim nejlepši a nejjednoduší způsob, který jsem zkusil. Vybroušení mě trvalo asi jen 15min.


jak zlepšit součástky aby se nelámaly

Toto zlepšení se týká především jistítka. Duté místo v jistítku a ostatních součástkách zpevněte něčím pevným např. dá se to zpevnit tavnou pistolí (do dutých míst se "nalije" umělá hmota), nebo nějákým kovem (olovo, atd. - ale není to ještě vyzkoušené). Tento způsob není ještě ověřený, tudíš nevíme jestli to bude fungovat.


jak udělat hop-up

Takže než bych začal, tak bych chtěl zmínit že při tomto zlepšení záleží hodně na přesnosti, ale není to vůbec nic těžkého vyrobit. postup se skládá z několika kroků: 1) Jako první věc musíte rozebrat brokovnici a vyndat z ní takovou tu trubičku, která je v hlavni. Trubička se dá rozložit na 3 části...my budeme potřebovat hned tu první (je v ní taková bílá guma, aby zastavila kuličku před vypadnutím).

část trubicky, kterou budeme potřebovat

2) Aby celý hop-up vůbec fungoval, tak ho musíte umístit hned na začátek (hned za tu bílou gumičku - asi 3-5mm za ni). Takže hned za tou gumou vyvrtáme do trubičky malou díru. Na tu díru pak přilepíte matku. Matku přilepte dokola důkladně aby neunikal žádný vzduch škvírkama mezi matkou a trubičkou (mohlo by to dost ovlivnit střelu). Až budete mít matku přilepenou, tak díru do trubičky zvěčte (ALE NE ZAS TOLIK ABY SE V MATCE TEN ŠROUB NEPROTOČIL AŽ DO TRUBIČKY - jinak by se ta kulička v trubičce zasekla - vždycky si tam kousek te trubičky nechte ať víte kdy už dál nejde točit šroubem!!!)

trubička s vyvrtanou dírou dovnitř a přilepenou matkou

3)Potom už stačí jen na spodek šroubu přilepit nějákou tenkou gumičku (né moc tvrdou). Šroub i s gumičkou zašroubujete do matky a můžete testovat a zkoušet co tahle věcička vlastne umí. Aby jste při štelování hop-upu neměli problém, tak musíte tu gumičku nalepit přesně do prostřed. Gumičku jsem ke šroubu lepil sekundovým lepidlem a matku k trubičce jsem k sobě přitavil tavnou pistolí, ale klidně to může být i nějákým obyčejným lepidlem nebo tím sekunďákem. Ještě aby se to celé dalo dát vůbec do brokovnice a aby jste s hop-upem mohli štelovat hned tak musíte do brokovnice udělat menší díru.

takhle to vypadá v brokovnici


při pohledu trubičkou vidíte vyčnívající gumičku


ještě pohled z boku

S hop-upem má brokovnice dvakrát delší dostřel. Měřil jsem kolik brokovnice dostřelí: nevylepšená hned nově koupená má na přesnost dostřel zhruba 25m, s hop-upem mám dostřel na přesnost 40m a více (po vyštelování). Na těch 40m bych samozdřejmě přesně na 1 pokus plechovku netrefil, ale osobu už asi jo. Taky záleží co tam dáte za kule. S 0,20g to střili více rovně a přesněji než s ťamanskýma mrchama, ale myslím si že to do toho nemá moc cenu kupovat. Jo a ještě něco k tomu štelování. Ten šrob je tam proto že když budete mít nahodou jiny typ kuliček tak vám to bude lítat křivo. Když jsem si hop-up udělal poprve tak jsem ho měl vyrobený na žluté ťamanské kule a už tak mi to dalo práci vyštelovat. Musel jsem tu brokovnici nejmíň stokrát rozebrat a složit. Už jenom z toho důvodu se to nevyplácí dělat napevno. S tím šroubem stačí jen potočit nahoru a dolů. Tím více točíte dolů, tak tím potřebujete těší kuličky a čím více nahoru, tak tím lehčí. Ale to už si zkusíte sami. Pokud ten hop-up udělate dobře, tak budete s výsledkama velice spokojeni.


na závěr : Myslím si že tyto úpravy stojí za to, i když je to jenom obyčejná ťamanská brokovnice. Já mám tuto brokovnici už dlouho a sám vím, že pokud se s ní člověk trochu seznámí a vychytá její vady, tak je to docela slušná zbraň za dobré prachy. Také jsem si sám zkusil, že s ní jde posílat na "hřbitov" i ty co mají originální manuální MP5-ky. Tuhle zbraň bych doporučoval zakoupit i zkušeným airsofťákum, kteří mají elektriky s velkým dostřelem. S brokovnicí se dá totiž procvičit trpělivost, maskování než se přiblíží cíl, také se blíže a opatrněji musí dostat k nepřáteli a střílet opravdu jen když je třeba a když je cíl pár metrů na dohled.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

d

(borec, 28. 7. 2016 18:26)

mam tuhle zbra´n už dva tydni a je fakt dobra. jen me prasklo to nabyjeni tak ye natahuju tu pistoli takovou tičkou ze železa a je dobra. je mě 11 let a hledam arsoft team co mně vezme jsem s okolý Chebu nákou specýalny jednotku asi. Citim se na 18 letího airof´taka. mam original n´emeckou bundu a tuhle zbra'n.

?

(FILIP, 16. 1. 2011 20:20)

Děláte si P...L s timhle se nedá hrát pokud vám to nedošlo tak airsoft zastává přdevším reálnost zbraní ale tohle? Neřikám že to neni špatnej nápad, ale tahle flusačka zůstane vždycky flusaćkou. Jo a taky nechápu když tam píšete že jste viďel nějakou tu vadu tisíckrát tak to si mužete spočítat že 1000.120kć je 120 000 KČ a vtomto případé jste asi velmi bohatý člověk. A měl by jste se naučit správně nazívat části zbraně (bubínek je ve skutečnosti píst). Šťastný lov při tom vaśem střílení přeje. FILIP

Re: ?

(roman, 13. 3. 2012 18:19)

a můžu se zeptat co je to /jistítko/

brokčaa

(Milda , 23. 11. 2011 18:58)

cago baqgo hosi tuhle brkonu mam taky vymenil sem ji s kamosem strili mi s hop upem celkem v poho sice asi jen o 5 m dal ale zato přesně jak nevim co :D ostatni upravy mi prisli zbytecne

dostřel

(Jakub, 4. 7. 2010 11:29)

Čus klucí...chtěl bych se zeptat jaký má ta brokovnine dostřel před a po úpravě? díky moc:)

Re: dostřel

(tom, 24. 11. 2010 14:45)

před 1km za hodinu po 789 km za sekundu

Re: Re: dostřel

(EQF, 25. 11. 2010 12:11)

je to vvůl je to jinak

Re: dostřel

(admin, 17. 11. 2011 20:19)

pred 15-20.po az 40

To sem teda čuměl..

(Fico, 2. 11. 2010 20:27)

Broknu jsem koupil za 120Kč (novou), 5min výroba hopu a asi 1min ladění, tedá pánové tohle mě opravdu překvapilo.. Namazal sem bubínek vazelínou (byl suchý) a dostřel skoro 50m !!! perfekt nápád. díky

:d:d:d

(dzedai, 26. 8. 2010 11:06)

Jo je to vpohodě hned po dvou hodinách hraní se mi ulomil jistič u nabíjení skoušel jsem ho tam přilepit ale to nepomohlo tak mne napadlo dát tam kovovou trubičku i průměru asi tak 2mm.Mno tak sem do toho plastového držení v nabíjení vyvrtal díru a to nebylo pevné tak jsem to zahodil vzal jsem kus dvou dřev do nich vyvrtal díru o průměru 3mmm(1mm rezervakdyby byla tyčka větší)a můžu Vám říct že vše co je na tehlech stránkách je pravda a funguje to s tou broksnou od čongů takže místo umělej mám dřevěnou je to fajný.

www.panters.7x.cz

(Slon, 17. 4. 2010 13:36)

Kluci vy jste ale dobří amatéři... :D

jak

(franta, 4. 1. 2010 18:30)

a jak se tam má jako dát ta hliníková trubka do hlavně?

hop-up

(KK496P, 9. 12. 2009 18:44)

velmi pěkně vymyšlené, zvýšilo mi to dostřel skoro o 20 metrů
díky